"Když se ti tvůj všední život zdá chudý, neobviňuj jej, obviňuj sám sebe, že nejsi dost silný, abys objevil jeho bohatství." R. M. Rilke
Literární Praha bývala v dobách minulých křižovatkou především tří kultur - české, německé a židovské. Autoři těchto skupin se navzájem znali a často i ovlivňovali. Čeští autoři z přelomu 19. a 20. století jsou u nás známi, z představitelů dvou dalších skupin by běžní čtenáři uvedli jistě Franze Kafku. Obávám se však, že další jména už by jim povědomá nebyla, přestože i jejich nositelé patří k vynikajícím světovým spisovatelům. Proto jsme se rozhodli přiblížit dílo autora, který bývá označován za jednoho z největších světových lyriků - Rainera Marii Rilka.
Květa Drahokoupilová, autorka projektu
Kdo mi může radu dát,
kam se má můj život brát?
Jsem jen zmítán divou bouří
nebo vlnou v širém moři?
Jsem jak jarní bledá břízka,
jíž se po sluníčku stýská.
Jak vřele v Čechách zní
prostinká domova píseň!
Vždy srdce potěší,
zažene tíseň.
Zavane vinicí
při sklizni hroznů,
dítěti za noci
zašumí do snů.
I kdybych v žití
kraj světa musel jít,
bude mi píseň domova
vzpomínkou znít.
Už nemám otcovský dům.
Jak se vzdálil mým mladistvým snům!
Matka mě zrodila v bouřlivý svět.
Nevím, zda vrátím se domů kdy zpět.
Tak tedy světem jdu, nevím kam,
své radosti mám a své bolesti znám
a bloudím světem tak sám.
V roce 1906 navštívila baronka Sidonie Nádherná z Vrchotových Janovic ateliér sochaře Augusta Rodina v Paříži. Ateliérem ji provázel R. M. Rilke, v té době Rodinův tajemník. Rilke pak navštívil několikrát Sidonii a její bratry na jejich zámku ve Vrchotových Janovicích. Vzniklo mezi nimi celoživotní upřímné přátelství.
Ze svých dojmů po první návštěvě Janovic se Rilke vyznal v dopise baronu Janovi Nádhernému:
"…Jak dobře mi udělalo to odpoledne v Janovicích. Již jízda vozem v podzimním odpoledni byla tak krásná. Byly to Čechy, jaké jsem znal, zvlněné jako lehká hudba, téměř bez obzoru. Skrze Janovice jsem zase poznal rodnou zemi a přijal ji v její prosté kráse."
R. M. Rilke se narodil v rodině německého železničního úředníka a byl pokřtěn jménem René. V Praze strávil dětství a mládí. Chodil do německé obecné školy, potom na vojenskou reálku. Otec ho vedl k vojenské dráze, protože sám se musel své důstojnické kariéry pro nemoc vzdát. Po pěti letech Rilke z reálky odešel a odjel do Lince na obchodní akademii. Ani tuto školu nedokončil. Vrátil se do Prahy, po usilovné přípravě složil maturitu na gymnáziu a zapsal si na pražské univerzitě přednášky z filozofie, literatury a dějin umění. Po roce přesídlil na univerzitu do Mnichova a změnil si křestní jméno na Rainer. Věnoval se literatuře a umění, podnikl řadu cest - do Ruska, Paříže (kde byl nějaký čas sekretářem sochaře Rodina), Itálie, Dánska, Švédska, severní Afriky, Španělska.
1. světová válka ho zastihla v Paříži. Zpočátku obdivoval mýtickou velikost války a hrdinskou smrt, jeho nadšení však pod vlivem válečného utrpení rychle ochladlo. Musel také splnit svou vojenskou povinnost v rakouské armádě. Za pomoci vlivných přátel se dostal do rakouského vojenského archivu ve Vídni. Během válečných let a následujícího revolučního vření neměl dost klidu k vlastní tvorbě. Přesídlil natrvalo do Švýcarska a po rozpadu rakouské monarchie požádal o československé státní občanství, které obdržel v roce 1920. Poslední roky svého života, ztížené vážnou nemocí a pobyty v sanatoriích, naplnil usilovnou tvůrčí prací, cestováním a návštěvami přátel. Zemřel v sanatoriu Valmont ve Švýcarsku.
R. M. Rilke vytvořil velmi rozsáhlé dílo - básně, básnické sbírky, prózy. Zejména v raných dílech oslavil své rodné město i českou krajinu. Některé básně věnoval českým spisovatelům (J. Vrchlickému, J. K. Tylovi, J. Zeyerovi), s některými ho spojovalo přátelství.
V rodné Praze se tento básník, jeden z největších všech dob, dočkal pamětní desky až v prosinci 2011.
V Letenských sadech v Praze 7 vyroste tři metry vysoký monument, který bude připomínat dílo básníka a pražského rodáka Rainera Marii Rilka. Projekt má stát kolem dvou milionů korun. Evropská nadace Rainera Marii Rilka na něj uspořádala veřejnou sbírku.
První verzi "Korneta" napsal Rilke během jedné podzimní noci v roce 1899. Zájem o téma v něm vzbudil strýc, který při pátrání po předcích narazil na kopii listiny vztahující se k jistému Christophu Rülcke zu Linda. Ten jako mladý praporečník rakouské armády zahynul v roce 1660. R. M. Rilke posunul ve svém zpracování příběh tohoto domnělého příbuzného do turecké války v roce 1663 a spojil motiv hrdinské smrti se silným erotickým zážitkem. Tato baladická próza se stala nejúspěšnějším a nejznámějším Rilkovým dílem.