Síla slova

Pocta Karlu Čapkovi

literárně-hudební pořad

"Umělci je dána jedna z nejvzácnějších možností: definovati se ve svém díle." Karel Čapek

"Umělci je dána jedna z nejvzácnějších možností: definovati se ve svém díle." Karel Čapek

Michal Boška s kolegyní Andulou

Michal Boška s kolegyní Andulou

Hraje a zpívá:

Michal Boška

Hudba a klavírní doprovod:

Přemysl Zíka

Korepetice a pěvecký poradce:

Jožka Valentová j. h.

Kostýmy, scéna, zvuk, inspice:

Květa Drahokoupilová

Rekvizity:

Vladimír Pruner

Eliška Drahokoupilová

 

Premiéra 20. prosince 2004, KD Vltavská, Praha

Snad každý návštěvník divadla v sobě skrývá přání podívat se do zákulisí. Tajemství této zvláštní továrny na lidskou zábavu přitahuje odjakživa. A právě do prostředí herecké šatny umístila MDS Kostým několik krátkých samostatných výstupů.

 

Tvůrci vycházeli z představy, že diváci navštívili hereckou šatnu dvou členů Malé divadelní společnosti Kostým - Anduly Figury a Michala Bošky. Hosté se dozvídají o uměleckých začátcích obou protagonistů, o jejich současné společné tvorbě a také mají možnost prožít s nimi tři humorné příběhy podle povídek Karla Čapka. Přátelskou atmosféru umocňuje řada písní. Autoři projektu si dovolili malou fikci, a diváci by tedy neměli brát vše, co uvidí, smrtelně vážně.

Citováno z děl Karla Čapka

Čintamani a ptáci

Čintamani a ptáci

Chvála novin

Už to je zázrak, že každého rána noviny vyjdou, i když se den před tím zhola nic nestalo, ale tento div je redakční tajemství. Zvláštním požitkem čtenářovým je, najde-li v novinách nikoli věci, o který neví, nýbrž věci, o kterých ví nebo při kterých dokonce byl.

Jak vzniká divadelní hra

Po pravdě řečeno: herecká živnost je tvrdší než vojna, a chce-li se někdo z vás stát hercem, od čehož ho se sepjatýma rukama a pozdviženým hlasem varuji na místě jeho otce i matky, nu, ale chce-li tomu mermomocí, tedy ať dříve vyzkouší svou rezistenci, trpělivost, měchy, píšťaly a rejstříky, ať zkusí, jak se zapotí pod parukou a pod líčidlem, ať uváží, snese-li chodit nahý na mrazu nebo zabalen ve vatonech v parní lázni, dovede-li osm hodin stát, běhat, křičet, šeptat, jíst své obědy a večeře na kuse papíru, mít na nose mastix páchnoucí štěnicemi, být opékán reflektory a ofukován meluzínou z propadu, vidět asi tolik denního světla jako havíř, zamazat se o všechno, nač sáhne, mít smůlu v kartách, nesmět půl hodiny kýchnout, nosit triko propocené dvaceti předchůdci, šestkrát shazovat šaty ze své zapařené a zrovna dýmající nahoty, hrát se zánětem okostice, s angínou a třeba i dýmějovým morem a snášet ještě mnoho jiných útrap, jež podstupuje herec, který hraje, kdežto herec, který nehraje, podstupuje muka stokrát horší.

Z apokryfu Romeo a Julie

Z apokryfu Romeo a Julie

Bajky z let budoucích

Když se pováží, že někdejší lidstvo stavělo své příbytky nad zemí! Jaké to byly primitivní doby!

Vaše jeskyně je zdravotně závadná. Vniká do ní vzduch.

A krysy tu nemáte? – Kdepak, tady by přece žádná krysa nevydržela.

Nezlob, nebo tě vyhodím na povrch na slunce!

Nejlepší bydlení je ve vápenci. Žula je studená a tmavá.

To je hrozné. Vzduch zase podražil.

Tak už je tomu rok, co jsme nebožtíka tatínka pochovali na povrch.

Bajky

Bajky
Modrá chryzantéma

Modrá chryzantéma

Květa Drahokoupilová

Květa Drahokoupilová

Květa Drahokoupilová,

autorka projektu

"Cítím vůči Karlu Čapkovi za všechny ty krásné chvíle strávené s jeho dílem velký dluh. Ve spolupráci s kolegy Přemyslem Zíkou a Michalem Boškou se mi snad podařilo jej trochu splatit."

Přemysl Zíka

Přemysl Zíka

Přemysl Zíka,

hudební skladatel a klavírista

"Čapkovy "Povídky z jedné a druhé kapsy" jsem četl již za dob svého studia na gymnáziu a už tenkrát mě velmi zaujaly. Proto mě potěšilo, že jsem se nyní mohl podílet na tvorbě hry, která je poctou Karlu Čapkovi."

Michal Boška

Michal Boška

Michal Boška,

herec

"Co znamená Karel Čapek pro mne? Každé setkání s ním, zejména s jeho duchaplným humorem, mne pobaví, potěší a především posílí. Věřím, že tak tomu bude i u našich diváků."

Fotogalerie

Takhle jsme jezdili autobusem na představení v roce 2002Stavba scény - DD Háje, PrahaKD Vltavská, Praha, 2004Vráž u Písku (2005, vpravo obrazovka s německými titulky)Kamýk nad Vltavou (2005)sál I. ZUŠ Antonína Dvořáka v Příbrami (2005)
© Malá divadelní společnost Kostým, 2009