Kapka jedu

Každý z nás v sobě nosí svůj pohár hořkosti. Někdy stačí jediná kapka, aby pohár přetekl přes okraj a otrávil celou duši.

Každý z nás v sobě nosí svůj pohár hořkosti. Někdy stačí jediná kapka, aby pohár přetekl přes okraj a otrávil celou duši.

muzikálové monodrama

Že by výbuch? Kapka jedu

Znáte to - ráno nezazvonil budík, takže jste zaspali. Spěcháte na autobus a zrovna musí jako naschvál tolik pršet, že v poklusu trefíte každou louži. Udýchaní, zapocení a dostatecne naštvaní si v práci postavíte vodu na kafe, jenže vařič se porouchal a pak už jen zbývá, aby vám šéf prišel za něco vynadat a pohrozit výpovědí.

 

Už dávno vám pije krev sousedův ratlík, který na vás štěká pokaždé, když přicházíte z práce. A protože zrovna dnes má vrátka pootevřená, vyběhne na ulici a plete se vám pod nohama. Co je snazšího, než jej trochu nakopnout? Pak ale přijde večer, vy trochu vychladnete a najednou vám v uších zní bolestné zavytí nakopnutého psíka. Je vám to líto? Už je pozdě.

 

Docela reálná situace, že? Nakopnout psa přece není zas tak velký zločin. Ale nejde tu snad o něco jiného? Nejde tu především o nás samotné, o náš neovladatelný vztek? Postava novináře Kimbla by se na první pohled mohla zdát jako ztvárnění pomatence, který se vyžívá ve vraždě domovnice. Odmyslíme-li si ale nadsázku, kterou černá hudební komedie přináší, zbyde nám obyčejný človíček se všemi lidskými klady i zápory. Pak už snáze najdeme pochopení pro jeho na první pohled nepochopitelné chování.

Copak píšou?
Eliška Drahokoupilová

Eliška Drahokoupilová

Vladimír Pruner

Vladimír Pruner

Jožka Valentová

Jožka Valentová

Autorka textu:
Lenka Hummlová
Hudba a klavírní doprovod:
Přemysl Zíka
Režie:
Květa Drahokoupilová
Hraje a zpívá:
Michal Boška
Korepetice a pěvecký poradce, svůj hlas zapůjčila:
Jožka Valentová j.h.
Hudebně-technická spolupráce:
Vladimír Pruner
Kostýmy, scéna, zvuk, představení řídí:
Květa Drahokoupilová
Rekvizity:
Eliška Drahokoupilová
Vladimír Pruner
Premiéra:
6. října 2002 v Příbrami
Příprava vraždy dá docela zabrat
Logo muzikálového monodramatu

Lenka Hummlová, autorka textu

Lenka Hummlová - autorka textu

"Řekli mi: Napiš detektivku. Muzikálovou detektivku. Pro jednoho herce. Ptám se sama sebe: Jen pro jednoho? A má ten herec být podezřelý, vrah, detektiv či snad oběť? Když totiž detektivka, tak pořádná vražda. Proto můj Kimble je vlastně hned podezřelý a vrah, zároveň i detektiv, když tak přemýšlí co, proč a jak. A ze všeho nejvíc je právě obětí. Obětí svého vlastního rozpolceného já. Snaží se uniknout ze spárů jednoho zla a ocitá se v náručí zla mnohem horšího, o jehož existenci neměl nikdy potuchy. Před svým svědomím se totiž nemá kde schovat."

Přemysl Zíka, autor hudby

Přemysl Zíka

"Kapka jedu je vůbec první hrou MDS Kostým, ke které jsem složil i nahrál všechny písně, včetně potpourriové předehry. Náladu a formu písní jsem předem konzultoval s autorkou scénáře, aby svým charakterem zapadaly do hry a dokreslovaly její celkovou atmosféru. Zda se to zdařilo, to už posoudí naši diváci…"

Květa Drahokoupilová, režisérka

Květa Drahokoupilová

"Když jsem si celou hru přečetla, její hlavní myšlenka mě velmi zaujala. Sama z vlastní zkušenosti vím, že ta pověstná poslední kapka může přetéci velmi snadno, a právě tuto hru chápu jako varování před zkratkovitým jednáním. Realizace nám tentokrát dala docela zabrat, už proto, že se všichni snažíme pracovat s maximální pečlivostí. Svědčí o tom desítky hodin v nahrávacím studiu i na zkouškách. Věřím však, že divák bude moci poctivou práci ocenit."

Michal Boška, představitel Kimbla

Michal Boška

"Hned od začátku mi bylo jasné, že role chudého novináře nebude nic jednoduchého. Zároveň jsem si ale uvědomil, že je to velká herecká příležitost. Následující práce s textem mi to jen potvrdila. Pokaždé, když oblékám kostým této postavy a připravuji se na představení, znovu a znovu smekám před autorčinou schopností vložit do jednoaktovky tolik nejrůznějších odstínů lidských pocitů. I hudba minimuzikálu si mě pokaždé získá množstvím jedinečných nápadů a především výrazem jednotlivých písní, který naprosto odpovídá pocitům postavy v momentální situaci. Stále žasnu nad skutečností, kolik životní pravdy tento krátký příběh skrývá."

Kapka jeduKapka jeduKapka jeduKapka jeduKapka jeduKapka jedu

Smyčka na laně

se významně kývá

pár vteřin života

jenom mi zbývá.

...

Jako ten půlměsíc

zůstal jsem náhle sám,

půlměsíc nebohý

na párty nepozván.

...

Až uslyšíš ránu,

bude tvá duše v pánu,

tělo k zemi klesne,

už ani nehlesne.

Fotogalerie

Scéna v Plzeňské knihovněPřemek Zíka u klavíruÚnor 2003 - Knihovna města Plzně - Přemysl Zíkapředstavení - Knihovna Města PlzněScéna pro Kapku jedu
© Malá divadelní společnost Kostým, 2009