Hašler! Hašler! Hašler!

Hudební monodrama Hašler! Hašler! Hašler!

Písničky psané životem Karla Hašlera

„A tak to, žel, s tou českou písní bývá. Někdo ji zná a zahodí - jiný ji zvedne a zpívá." Karel Hašler

Autorka hudebního monodramatu Květa Drahokoupilová

Autorka hudebního monodramatu Květa Drahokoupilová

Karel Hašler patří k největším českým písničkářům. Jeho písničky přetrvaly jedno století, dvě světové války a dva totalitní režimy. Důvěrně je známe, i když často ani nevíme, že jejich autorem je Karel Hašler, protože mnohé zlidověly. Podobně máme rádi filmy pro pamětníky, aniž si všimneme, že v titulcích je uvedeno Hašlerovo jméno ať už jako herce nebo režiséra, scenáristy či autora hudby a písní.

Inspirátor projektu:
Čestmír Vidman
Autorka scénáře:
Květa Drahokoupilová
Hudba a klavírní doprovod:
Přemysl Zíka
Hraje a zpívá:
Michal Boška
Svůj hlas zapůjčili:
Markéta Prunerová, Jožka Valentová, Přemysl Zíka, Oldřich Kroupa, Marek Lukšík
Korepetice a pěvecký poradce:
Jožka Valentová
Kostýmy, scéna, zvuk, představení řídí:
Květa Drahokoupilová
Rekvizity:
Vladimír Pruner, Miroslav Boška

O Karlu Hašlerovi

* 1879 Praha - Zlíchov

† 1941 koncentrační tábor Mauthausen, Rakousko

Dobová fotografie Karla Hašlera

Dobová fotografie Karla Hašlera

Karel Hašler byl český písničkář, zpěvák, herec, textař, skladatel, spisovatel, scenárista, dramatik a režisér. Jeho rodiče pracovali ve sklárnách na Smíchově, matka předčasně zemřela. Pro syna vybral otec řemeslo rukavičkářské. Ten však učení nedokončil, v sedmnácti letech potají odešel ke kočovné divadelní společnosti. Později se dostal do Národního divadla v Brně, poté do Zemského divadla v Lublani, kde hrál v činohře a zpíval v opeře. V letech 1903 - 1916 byl hercem Národního divadla v Praze. V té době se seznámil se Zdenou Frimlovou, sestrou klavíristy a skladatele Rudolfa Frimla, a v roce 1908 se s ní oženil. Z manželství se narodili synové Karel a Zdeněk-Gina, pozdější filmový herec a režisér.

Autor hudby, klavírista a skladatel Přemysl Zíka

Autor hudby, klavírista a skladatel Přemysl Zíka

V roce 1916 byl K. Hašler propuštěn z Národního divadla pro údajnou nekázeň. Už předtím ale psal vlastní písně. Během 1. světové války podnikl turné po českých zemích, zajel až k vojákům na frontu. Naplno se pak věnoval kabaretu a písním, napsal jich přes 300. Mnohými postavil své milované Praze trvalý pomník poetických nálad, obrazů a příběhů. Nešetřil však ani vtipem, ani kritikou tehdejších nešvarů.

Markéta Prunerová

Markéta Prunerová

O zlatý věk kabaretu se ve 20. letech zasloužil jako ředitel v kabaretech Lucerna a Rokoko. Napsal řadu revue pro varieté v Karlíně. Měl své pořady v rozhlase a pro své písně si založil vlastní vydavatelství. Jako ředitel pobočky His Masters Voice vedl vydavatelství gramofonových desek a provozoval obchod s gramofony. Psal operetní libreta, publikoval fejetony a satirické básně v časopisech, s písničkami vystupoval na zájezdech.

Ve hře zazní tato hudební čísla

 1. Předehra
 2. Zamřížovaný měsíc
 3. Mezihra I
 4. Před vejtoňskou hospodou
 5. Po starých zámeckých schodech
 6. Když muzika začne hrát
 7. Mezihra II
 8. Když zhasne sál
 9. Mezihra III
 10. Svoboda je svoboda
 11. Bílý kvíteček
 12. Když jsem se rozšoup
 13. To je psina
 14. Kampak na nás?
 15. Čí je Praha? Naše!
 16. Princezna v hermelínu
 17. Pětatřicátníci
 18. Mezihra IV
 19. Pavouk
 20. Mezihra V
 21. Já mám doma gramofon
 22. Strahováček
 23. Staré topoly
 24. Zpívám
 25. Hoši od gestapa
 26. Ta naše písnička česká
 27. Šáteček
 28. Vltavo, Vltavo
 29. Mezihra VI
 30. Finále

Písně Karla Hašlera: 4, 5, 6, 10 - 17, 21 - 28

Hudba: Přemysl Zíka (1, 2, 3, 7, 8, 9, 18, 19, 20, 29, 30)

Texty: K. Drahokoupilová, M. Boška (2, 8, 19)

 

Život Karla Hašlera jako hrací karta

Život Karla Hašlera jako hrací karta

Vrcholné období tvorby Karla Hašlera

Michal Boška

Michal Boška

Jako filmový herec byl úspěšný už v době němého filmu. S nástupem zvukového filmu ve 30. letech našel své další životní poslání. Psal filmovou hudbu a písně, byl režisérem, hercem, scenáristou (filmy Písničkář, Ať žije nebožtík, Hordubalové, Švanda dudák, Jedenácté přikázání, Roztomilý člověk, Pantáta Bezoušek, Městečko na dlani, Babička aj.) Ztvárnil přes 20 filmových rolí.

Jožka Valentová

Jožka Valentová

Manželství se Hašlerovi a Zdeně nevydařilo, po dlouhé krizi skončilo rozvodem.

V době sílícího ohrožení fašismem a za německé okupace pořádal písňové večery burcující protiněmecké pocity, vlastenectví a odpor proti okupantům. V roce 1941 byl zatčen gestapem a odvezen do koncentračního tábora v Mauthausenu, kde v prosinci téhož roku na následky mučení zemřel.

V roce 1945 byla zásluhou přátel Karla Hašlera odhalena pamětní deska na jeho rodném domě na Zlíchově. V následujících letech komunistické totality bylo uvádění jeho děl nežádoucí.

Jiří Češka s originálním gramofonem K. Hašlera

Jiří Češka s originálním gramofonem K. Hašlera

Praha vzdala čest svému velkému rodákovi až roku 2009 sochou od akademického sochaře Stanislava Hanzíka. Je umístěna na Starých zámeckých schodech. Slavný skladatel má ale i svou hvězdu. Od roku 1998 nese jeho jméno asteroid číslo 37939 Hašler, objevený astronomkou Lenkou Kotkovou-Šarounovou.

 

Co myslíte, Zdeničko, hodil by se semhle?

Co myslíte, Zdeničko, hodil by se semhle?

Program ke stažení

Nabízíme ke stažení program ke hře ve formátu PDF. Stejný program dostávají diváci, kteří se zúčastní našeho představení. Pro tisk na černobilé tiskárně doporučujeme použít černobílou variantu programu, protože ta je optimalizována právě pro tento typ tisku.

 

PDF - barevná varianta (3.06 MB)

PDF - barevná světlejší varianta (3.30 MB)

PDF - černobílá varianta (1.53 MB)

Už nežijeme se Zdeňkou pohromadě...

Už nežijeme se Zdeňkou pohromadě...

Fotogalerie

Scéna v noční atmosféřeScéna při premiéře na Zámku ZbeniceZámek Zbenice - 2014Květa Drahokoupilová u technického pultíku (2014)Přemysl Zíka při preméře na Zámku ZbeniceKoncentrační tábor Mauthausen
Koncertní scéna v kabaretu LucernaTak to to od Zdeny schytám...Michal Boška jako Karel HašlerMichal Boška v roli Karla HašleraVydrž, nezhasínej...Scéna ve sklepení Obecního úřadu v Kamýku nad Vltavou (2014)
V Kamýku nad Vltavou jsme pro celu využili interiér místního sklepeníVe sklepení byla vysoká vlkost a zima. Ideální podmínky pro hereckou práci.Michal Boška v roli Karla Hašlera (2014, foto T. Postawa)Michal Boška, Kamýk nad Vltavou (2014)Neskrývaná radost při děkovačce (foto T. Postawa)Závěr představení v Kamýku nad Vltavou (foto T. Postawa)
Kamýk nad Vltavou (2014)Přistižen v zákulisíPřípravy ve Vráži u PískuKvěta připravuje kostýmyPřipravená scéna v Zámku ve Vráži u Písku (2014)Intimní osvícení
Osvětlení scény navozuje pocit opuštění a bezmociScény v Hašlerově bytě jsou naopak plné světlaPohled na celou scénuOsvětlení pro koncert v LucerněMichal Boška jako Karel Hašler při koncertu v pražské LucerněPřemysl Zíka (2014)
Květa miluje historické předměty. Na představení ve Vráži nám J.Češka půjčil pravý Hašlerův gramofonHlavní scéna Fresh Senior FestivaluVedlejší (naše) scéna Fresh Senior FestivaluVcelku útulné divadlo, že?S naší scénou se vejdeme i do stanu - Fresh Senior Festival, Praha, 2014Detailní dokumentace scény je důležitá pro příští užití.
Na festivalech nezbývá než čekat, až na nás přijde řada.Naše představení uvedl Alexander HemalaMichal Boška během představení (Fresh Senior Festival, 2014)Koncert v Lucerně - Fresh Senior FestivalKarel Hašler a jeho kufříkový gramofonMichal Boška s maketou kufříkového gramofonu (2014)
Autorem makety kufříkového gramofonu je Vladimír Pruner.Michal Boška v roli Karla Hašlera (2014, Fresh Senior Festival)Karel Hašler zahynul v nacistickém koncentračním táboře.Michal Boška, Fresh Senior Festival, 2014Ne vždy je možné postavit scénu vězení dostatečně působivě.S moderátorkou festivalu Sabinou Laurinovovu
Začátek příprav v Knihovně BělčiceHotová scéna v Knihovně Bělčice (2014)Scéna mezi knížkamiProstředí knihovny je pro naše divadlo velmi vhodnéS knihovnicí paní Věrou Vaňáčovou, která nás velmi mile přijala (Bělčice 2014)Scéna v L-Klubu, Plzeň
L-Klub Plzeň, 2014Osvětlení pro Kabaret Lucerna (Plzeň, 2014)Plzeň, L-Klub, Obvodní knihovna PlzeňDetail scény bytu manželů HašlerovýchHlediště čeká na diváky, Květa studuje technický scénář (2014)Netradiční pohled z portálu
Michal Boška jako Karel Hašler v Kabartu Lucerna (2014)Kabaret Lucerna na scéně plzeňského L-klubu (Michal Boška, 2014)Úklid po úspěšném představeníScéna připravená v klubovně Svazu důchodců PříbramKlubovna Svazu důchodců PříbramMichal Boška v roli Karla Hašlera, pro Svaz důchodců Příbram (2014)
Představení pro Svaz důchodců v PříbramiScéna v bytě manželů Hašlerových (2014)Karel Hašler a jeho kufříkový gramofonRealizační tým - děkovačka - Svaz důchodců Příbram (2014)DPS sv. Jiří, Plzeň (2015)Scéna v Domově pro seniory sv. Jiří, Plzeň
DPS sv. Jiří, Plzeň (2015)Olda Kroupa u technického pultu (2014)Scéna v Knihovně v Rožmitále pod TřemšínemPohled do vězení v Rožmitále pod TřemšínemMichal Boška jako Karel Hašler (rožmitálská knihovna, 2015)Karel Hašler v rožmitálské knihovně, 2015
Michal Boška, Rožmitál 2015Karel Hašler v LucerněMichal Boška, Květa Drahokoupilová, Oldřich Kroupa - Rožmitál p. Tř. (2015)Písecká Brána, PrahaScéna v Písecké bráně v Praze (2015)Písecká brána Praha (2015)
Představení pro Fresh Senior Klub (Praha, 2015)Pod tepelným zářičem v zákulisíKlobouk, lampa a kufříkový gramofon (foto Dominik Hejbal)Žárovka ve vězení (foto Dominik Hejbal)Michal Boška jako Karel Hašler v Písecké bráně (foto Dominik Hejbal, 2015)Michal Boška jako Karel Hašler v Písecké bráně (foto Dominik Hejbal, 2015)
Michal Boška jako Karel Hašler v Písecké bráně (foto Dominik Hejbal, 2015)Představení o Karlu Hašlerovi v Písecké bráně (foto Dominik Hejbal, 2015)Michal Boška jako Karel Hašler v Písecké bráně (foto Dominik Hejbal, 2015)Michal Boška jako Karel Hašler v Písecké bráně (foto Dominik Hejbal, 2015)Michal Boška jako Karel Hašler v Písecké bráně (foto Dominik Hejbal, 2015)Michal Boška jako Karel Hašler v Písecké bráně (foto Dominik Hejbal, 2015)
Michal Boška jako Karel Hašler v Písecké bráně (foto Dominik Hejbal, 2015)Michal Boška a Květa Drahokoupilová v Písecké bráně (foto Dominik Hejbal, 2015)Michal Boška jako Karel Hašler v Písecké bráně (foto Dominik Hejbal, 2015)Hospoda ČečeloviceU svého plakátu (Čečelovice, 2015)Sál Hospody Čečelovice s připravenou scénou, 2015
Vězení (Čečelovice)Kdo by si nechtěl zkusit stát v záři reflektorů (Olda Kroupa)Opakování technického scénáře před začátkemPohled z jeviště (Čečelovice, 2015)Diváci před začátkem představení v ČečelovicíchČečelovické publikum
Hospoda v Čečelovicích je připravena na začátek (2015)Nejde proudZápis do místní kroniky (Čečelovice, 2015)S milou paní hostinskou Radkou CinkovouPolanova síň, Knihovna města Plzně, 2015Polanova síň, Knihovna města Plzně, 2015
Polanova síň, Knihovna města Plzně, 2015Polanova síň, Knihovna města Plzně, 2015Oldřich Kroupa, Květa Drahokoupilová, Michal BoškaMichal Boška v roli Karla HašleraKlavírista a skladatel Přemek ZíkaPoslední foto, než se pustíme do úklidu (Polanova síň, 2015)
Když se rozbije gramofonPřípravy v malém sále Měštanské besedy v PlzniDo sálu nakukovalo sluníčko, co se to tam chystáMěštanská beseda v PlzniMěštanská beseda v Plzni - scéna připravena (2015)Pohled do hlediště - Měštanská beseda v Plzni
Michal Boška čeká na začátek představeníMěštanská beseda v Plzni (2015)Měštanská beseda v Plzni (2015)Úklid po představení - Měštanská beseda v Plzni (2015)Praha - Slivenec, 2015Praha - Slivenec, 2015
Květa se obětovala pro otestování osvětleníPorada před začátkemPublikum v pražském Slivenci (2015)Publikum v pražském Slivenci (2015)Děkovačka na konci představeníPředslavice (2015)
Michal Boška v PředslavicíchPředslavice (2015)Předslavice (2015)DPS Praha, Háje (2015)Květa u ovládacího pultuDPS Praha, Háje (2015)
Michal Boška v roli Karla HašleraVítáme divákySvačina před odjezdem ze skoro uklizeného jevištěDPS Praha, Háje (2015)DPS Praha, Háje (2015)DPS Praha, Háje (2015)
DPS Praha, Háje (2015)DPS Praha, Háje (2015)DPS Praha, Háje (2015)Dřešínek (2015)Dřešínek (2015)V zákulisí před začátkem představení - Dřešínek (2015)
Spolu s organizátorkou představení, paní Šaškovou - Dřešínek (2015)Po představení s přáteli ve Vráži u PískuPříjezd do DunovicU našeho plakátu v DunovicíchDunovice u Strakonic (2015)Po představení v Dunovicích
Palata 2015Palata 2015 - foto Anna JílkováPalata 2015 - foto Anna JílkováPalata 2015 - foto Anna JílkováVýjimečně v zámecké kapli ve Vráži u PískuNoční úklid
Zámecká kaple v nociMnichov u Strakonic (2015)Sál Pohostinství v MnichověMnichovské publikum před začátkem představeníKlubovna na RabíTrochu těsno, ale útulno.
Rabí (2015)Nádherný sál v Blatné (2015)Blatná - noční atmosféraNastavení světel je někdy trochu akrobacie.Blatná (2015)KCAŽ Blatná - velký sál
Na konci příprav v BlatnéMutěnice u StrakonicHospoda u Vokouna, MutěniceMutěnice (2015)Sál v Mutěnicích u StrakonicV Mutěnicích jsme dostali večeři přímo na jeviště.
Mutěnice (foto Roman Šíp)Mutěnice (foto Roman Šíp)Mutěnice (foto Roman Šíp)Mutěnice (foto Roman Šíp)Mutěnice (foto Roman Šíp)Mutěnice (foto Roman Šíp)
Mutěnice (foto Roman Šíp)Mutěnice (foto Roman Šíp)Mutěnice (foto Roman Šíp)Mutěnice (foto Roman Šíp)Katovice u Strakonic, 2015Katovice - jídelna škola
KD Šeříkovka, PlzeňKD Šeříkovka, PlzeňKD Šeříkovka, PlzeňKD Šeříkovka, PlzeňMichal Boška - KD Šeříkovka, Plzeň (2015)Městská knihovna Praha, 2015
Městská knihovna Praha, 2015Městská knihovna Praha, 2015Chvilka odpočinku za kulisami - Květa a Michal, 2015Městská knihovna Praha, 2015Úklid po představení - Městská knihovna Praha, 2015Když si doma uděláme zkušebnu
DPS sv. Jiří, Plzeň - Doubravka (2017)Květa Drahokoupilová a Oldřich KroupaDPS sv. Jiří, Plzeň - Doubravka (2017)DPS sv. Jiří, Plzeň - Doubravka (2017)DPS sv. Jiří, Plzeň - DoubravkaDPS sv. Jiří, Plzeň - Doubravka (2017)
DPS sv. Jiří, Plzeň - Doubravka (2017)DPS sv. Jiří, Plzeň - Doubravka (2017)Dřešín (2017)Michal Boška - Dřešín (2017)V roli Karla Hašlera - Dřešín (2017)Děkovačka v Dřešíně - Květa Drahokoupilová a Michal Boška
Velký Bor, síň u Trčků (2017)Velký Bor, síň u Trčků (2017)Velký Bor, síň u Trčků (2017)Velký Bor, síň u Trčků (2017)Přípravy ve Velkém BoruJeště naštelovat gramofon, aby dobře hrál.
Fotografie z představení (Velký Bor, 2017)Mutěnice u Strakonic (2017)Mutěnice u Strakonic (2017)Mutěnice u Strakonic (2017)Mutěnice u Strakonic (2017)Mutěnice u Strakonic (2017)
Mutěnice u Strakonic (2017)Při úkliduUž je uklizeno (Mutěnice)Vráž u Písku (2017)Vráž u Písku (2017)Vráž u Písku (2017)
Vráž u Písku (2017)Michal Boška v roli Karla Hašlera (2017)Jáchymov (2017)Jáchymov (2017)Jáchymov (2017)Jáchymov (2017)
Pohled za oponu, jak ho diváci neznajíA tento pohled diváci také neznajíČestice u StrakonicČestice u StrakonicČestice u StrakonicČestice u Strakonic
Úklid po představeníV pilné práci (Čestice u Strakonic)MiroviceMiroviceMiroviceVráž u Písku, varianta s klavírem
Přemysl Zíka a Michal Boška (2017)KD JáchymovKD JáchymovKD Jáchymov - Olda Kroupa, technikaŽivá reklama - Jáchymov 2017Pohled za oponu
Pohled před oponu - KD JáchymovZbenice 2017Zbenice 2017Zbenice 2017Nihošovice u Strakonic, 2017Nihošovice u Strakonic, 2017
Nihošovice u Strakonic, 2017Nihošovice u Strakonic, 2017Vráž u Písku (2018)Vráž u Písku (2018)Domov Palata (2018)Domov Palata (2018)
Domov Palata (2018)Domov Palata (2018)Domov Palata (2018)Domov Palata (2018)Domov Palata (2018)Jáchymov (VII/2018)
Jáchymov (VII/2018)Jáchymov (VII/2018)Jáchymov (VII/2018)Jáchymov (VIII/2018)Jáchymov (VIII/2018)Jáchymov (VIII/2018)
Jáchymov (VIII/2018)Jáchymov (VIII/2018)Praha - Slivenec (2018)Praha - Slivenec (2018)Praha - Slivenec (2018)Praha - Slivenec (2018)
Knihovna Jana Drdy Příbram (2018)Knihovna Jana Drdy Příbram (2018)Knihovna Jana Drdy Příbram (2018)Knihovna Jana Drdy Příbram (2018)Knihovna Jana Drdy Příbram (2018)Ples v opeře 2019
Ples v opeře 2019Město Touškov, 2019Město Touškov, 2019Město Touškov, 2019Město Touškov, 2019Město Touškov, 2019
Město Touškov, 2019Město Touškov, 2019Město Touškov, 2019Město Touškov, 2019Město Touškov, 2019Město Touškov, 2019
© Malá divadelní společnost Kostým, 2009